Laureaci i uczniowie wyróżnieni w konkursach w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę na wycieczce na Górny Śląsk

Kategoria:

wycieczka tarnowskiego goryW ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę na terenie Gminy Jabłonka zostały zorganizowane dwa konkursy tematyczne dla uczniów szkół podstawowych: Gminny Konkurs Historyczny „Orawa w świadomości i działaniach Polaków w latach 1918-1920” oraz Gminny Konkurs Plastyczny „Jestem dumny, że jestem Polakiem.‘’ – Polska Niepodległa 2019”.


Laureaci i uczniowie wyróżnieni w konkursach w nagrodę pojechali na wycieczkę na Górny Śląsk do Tarnowskich Gór w dniu 26 listopada 2019 roku ufundowaną przez Firmę Usługowo – Handlową ,,KARTEX” s.c. z Jabłonki.
Uczniowie zwiedzili Muzeum chleba w Radzionkowie. Jest to miejsce, gdzie zostały zgromadzone eksponaty, zbierane przez wiele lat, wszystko to, co służyło wykonaniu chleba i wszystko co o szacunku dla chleba zaświadcza. W muzeum obejrzeli projekcję filmu pt. „Chleb”, zwiedzili muzeum z przewodnikiem, uczestniczyli w warsztatach z ciastem i wykonali własne wypieki.

Następnie laureaci pojechali do Sztolni Czarnego Pstrąga, gdzie przepłynęli 600 m łodziami podziemnym kanałem, który jest częścią większego systemu odwadniania. Kolejnym punktem programu wycieczki była Zabytkowa Kopalnia Srebra - pierwszy w historii obiekt z województwa śląskiego wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tarnowskie Góry od lat słynęły z górnictwa rud srebra, stąd dwie największe atrakcje miasta Gwarków to właśnie kopalnie i sztolnie.

Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowali nauczyciele szkół podstawowych: Pani Grażyna Karlak, Pani Katarzyna Miąskowska, Pani Bogumiła Szlachta, Pani Katarzyna Karkos i Pani Maria Fifańska.