Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Zubrzycy Górnej, jako jedna ze 106 w kraju, zakwalifikowała się do realizacji konkursu „Klasa z drewna” organizowanego przez Lasy Państwowe.
W ramach projektu zrealizowane zostały działania edukacyjne, mające na celu zachęcenie do czynnego zainteresowania się tematyką lasu, pobudzanie wśród społeczności odpowiedzialności za podejmowane działania oraz promowanie pozytywnych postaw w zakresie poszanowania środowiska naturalnego, kształtowanie pozytywnego wizerunku leśników i leśnictwa, promowanie wiedzy leśnej, kultury i historii związanej z leśnictwem, upowszechnianie wiedzy o działaniach Lasów Państwowych w zakresie zrównoważonej gospodarki leśnej.
Przygotowana została wystawa prezentująca roślinność oraz mieszkańców naszych lasów.
Placówkę odwiedził Pan Paweł – leśnik, pracownik Babiogórskiego Parku Narodowego. Zaprezentował dzieciom swój mundur, a następnie opowiedział o swojej pracy. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Jego pasją jest myślistwo. Opowiedział, jaką rolę pełnią myśliwi w życiu zwierząt, w jaki sposób dokarmiają zwierzęta, jak należy zachowywać się w lesie gdy znajdziemy małe lub chore zwierzątka.
W ramach projektu dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły zakład stolarski, której celem było zapoznanie wychowanków z organizacją zakładu, maszynami oraz pracami wykonywanymi w tym zakładzie.
Odbyła się również wycieczka do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Drewno od najdawniejszych czasów towarzyszyło człowiekowi. Przez wiele drzewo służyło przede wszystkim do opału. Z czasem zaczęto dostrzegać inne właściwości drewna, które czyniły je materiałem budowlanym oraz surowcem do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku. Skansen prezentuje dzieje, architekturę, kulturę materialną, społeczną i duchową regionu Górnej Orawy. Wyposażenie, narzędzia, sprzęty, które niegdyś były w powszechnym użyciu, a dzisiaj są zupełnie nieznane, budziły spore zainteresowanie wychowanków.
Oddziały przedszkolne odwiedziła Pani Basia, właścicielka pasieki. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o życiu pszczół, o ich zwyczajach, o tym co robią i jak zachowują się w ulu, oraz jak pożytek, który przynoszą do ula zamienia się w miód. Pani Basia zaprezentowała ramki z miodem, narzędzia wykorzystywane podczas codziennej pracy z pszczołami, a także opowiedziała o swojej pasji jaką jest pszczelarstwo. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda praca odpowiedzialnego pszczelarza oraz jak pozyskuje się miód i inne pszczele produkty.
Przedszkolaki miały wyjątkową okazję przyjrzeć się pracy Pana Józefa, który od najmłodszych lat wyplata kosze. Techniki wikliniarskie stają się coraz częściej narzędziem działań artystycznych. Wyplatanie koszyków nie jest już tylko ginącym zawodem, jest również ciekawym i wciągającym hobby, którym zajmuje się coraz więcej osób i które staje się coraz modniejsze.
Uczniowie klas I-III brali udział w konkursie plastycznym. Przygotowali prace plastyczne poświęcone zwierzętom leśnym, grzybom, ziołom, zwierzętom i produktom leśnym wykorzystywanym w kuchni. Nagrody książkowe dla dzieci zostały zakupione ze środków finansowych przeznaczonych na realizację projektu.
Uczniowie starszych klas wykonali plakaty objaśniające znaki, które możemy spotkać w lesie oraz ulotki promujące zadania i cele istnienia Lasów Państwowych.
Zgodnie z zaplanowanymi działaniami, w ramach konkursu "Klasa z drewna" zmodernizowana została sala dla dzieci z oddziału przedszkolnego "Żabki". Wycyklinowano parkiet, zakupiono nowe meble oraz zabawki.
Wartość projektu wyniosła 18.007,13 złotych netto.
Projekt „Klasa z drewna” dobiegł końca. Bogactwa naturalne, które oferuje nam las, od wieków zaspokajały potrzeby ludzkości. Człowiek pierwotny w lesie znajdował pożywienie, lecznicze zioła, drewno na opał i schronienie przed wrogami. Mijały lata i stulecia powstawały miasta, rozwinął się przemysł i medycyna. Dzisiaj mieszkamy w betonowych budowlach, żywimy się jedzeniem z supermarketów, a w razie choroby pomoże nam lekarz. Jednak las nie stracił nic ze swojej olbrzymiej wartości i atrakcyjności. Nadal przyciąga nas swoim dobrodziejstwem, a człowiek stale czerpie z niego korzyści.