x
Strona główna > aktualności > Zaproszenie na obchody 100-lecia przyłączenia Orawy do Polski

Zaproszenie na obchody 100-lecia przyłączenia Orawy do Polski

2020-04-24
W 2020 roku dobiega końca realizacja trzyletniego programu 2018-2020 gminy Jabłonka związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i przyłączenia do niej części Górnej Orawy. Termin uroczystych obchodów upamiętniających Orawian  i innych budzicieli ducha narodowego tamtych lat i stulecie przyłączenia części Orawy i Spisza do Polski zaplanowano na     16 i 17 lipca 2020 roku. Z okazji tej rocznicy w parku przed Urzędem Gminy w Jabłonce jest planowane odsłonięcie pamiątkowej tablicy dla upamiętnienia ORAWSKICH BOHATERÓW.
Jednak termin oraz forma obchodów może ulec zmianie z powodu panującej epidemii koronawirusa. Jeśli będzie taka konieczność, symboliczne odsłonięcie pamiątkowej tablicy nastąpi w parku przed Urzędem Gminy w Jabłonce, które odbędzie się 28 lipca 2020 r. lub w późniejszym terminie. Będziemy o nim informować na stronie Urzędu Gminy oraz Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce.   Uroczystość objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania Niepodległości www.prezydent.pl   16 lipca 2020 czwartek 15:00 Wydarzenia na Orawie w latach 1918-1920 16:00 Konferencja nt. 100-lecia przyłączenia Orawy i Spisza do Polski w siedzibie OCK w Jabłonce    Prof.dr hab. Tadeusz Trajdos, Wytyczenie granicy na Orawie w latach 1918-1920 - postulaty polskie    dr hab. Jerzy M. Roszkowski, prof. AWF, Legia spisko-orawska    dr hab. Antoni Wontorczyk, prof. UJ, Tożsamość lokalna społeczeństwa Górnej Orawy u progu II Rzeczypospolitej    mgr Małgorzata Liśkiewicz, Spisko-orawska delegacja na konferencję pokojową 1919 r.    mgr Aniela Stopka, Oświata na Orawie w latach 1918-1920 i jej dalszy rozwój    mgr Julian Kowalczyk, Spiszaków droga do Polski    mgr Łukasz Wiater, Spisali się na medal. Niezwykłe życiorysy orawskich Bojowników Niepodległości 18:00 Przedmowa do filmu pt. „Prawo do Polski” reż. Dariusz Walusiak. Orawska premiera filmu   17 lipca 2020 piątek 16:00 Msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce koncelebrowana pod przewodnictwem    księdza arcybiskupa metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego 18:00 Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy 100. rocznicę przyłączenia części Orawy do Polski    Odśpiewanie Hymnu Państwowego    Odsłonięcie pamiątkowej tablicy    Przemówienie okolicznościowe 18:30 „My z Orawy (…) się garniemy do Polski” Akademia w siedzibie Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce   Więcej informacji: https://www.jablonka.pl/index.php/informacje-mainmenu-42/4513-uroczyste-obchody-100-rocznicy-odzyskania-niepodleglosci-na-orawie-2018-2020